strona główna

strona główna

 

 

Witamy serdecznie na stronie Raczkowskiego Domu Regionalnego. Witryna powstała by przybliżyć państwu nasz dom oraz przenieść w niepowtarzalną atmosferę minionych lat…

To miejsce wciąga i zachwyca. Są tu ukryte tajemnice prosto ze strychu , z babcinego kufra , z kartek starych albumów z fotografiami. Jest mrok i światło naftowej lampy. Trzeszczy stara podłoga i skrzypią drzwi od szafy. Nie tyka zegar, bo czas stoi w miejscu. Pachnie starymi meblami, naftaliną i miętą. Można tu otrzeć się o historię, zamkniętą w starych przedmiotach , która opowiada o minionych latach…

Współczesna wieś różni się od tej sprzed lat nie tylko wytworami kultury materialnej, ale także innym stylem życia i myślenia. Niepotrzebna staje się nie tylko stara chałupa, ale także cały świat rzeczy i pojęć wokół niej. Obecnie nieczęsto słyszy się rozmowy na tematy związane z okolicą, jej przeszłością, tradycjami, które tak wrosły w życie mieszkańców, że są już nawet niezauważalne. Elementy dawnej kultury ludowej w postaci sprzętów, narzędzi, mebli, strojów można jeszcze spotkać, ale niestety są już one tylko reliktami dawnych czasów.
A jednak tkwi w nas tęsknota za czymś minionym, zapomnianym. Jeśli pozwolimy jej dojść do głosu, to być może zrozumiemy kim jesteśmy, skąd się wywodzimy i dokąd zmierzamy...

Raczkowski Dom Regionalny powstał w 2003 roku z inicjatywy Anny Doroty Halickiej , a dzięki wsparciu Wójta gminy ma swoją siedzibę w Raczkach , na ulicy Raczkowskiej . Zabudowania składają się z domu mieszkalnego oraz pomieszczeń gospodarczych, zachowują styl budownictwa wiejskiego. Uzupełnieniem zagrody jest studnia, usytuowana blisko domu. Brama z dębową tablicą , kolorowy ogródek zapraszają każdego, by wejść i skierować kroki na podwórko.

Wszystkie przedmioty zgromadzone zostały dzięki ofiarności mieszkańców gminy Raczki. Są to eksponaty głównie z zakresu etnografii , historii i sztuki . W większości , to proste urządzenia i narzędzia służące do pracy na roli oraz przedmioty używane niegdyś powszechnie w domach na naszym terenie. Najstarsze pochodzą z II połowy XIX wieku, natomiast ramy czasowe pozostałych obejmują wiek XX – do lat 70.

Raczkowski Dom Regionalny stanowi ogniwo łączące przeszłość z teraźniejszością poprzez popularyzację dawnej i współczesnej kultury. Służą temu współorganizowane z Gminnym Ośrodkiem Kultury uroczystości środowiskowe, imprezy plenerowe, festyny, konkursy. Tu skupiona jest młodzież, która działa w KOLE MŁODYCH PRZYJACIÓŁ ZIEMI RACZKOWSKIEJ. Ich działalności przyświeca motto : „Będę uczył się z przeszłości, żył teraźniejszością i ufnie patrzył w przyszłość”. Poprzez rozwój aktywności i twórcze uczestnictwo w życiu społecznym młodzi kształtują poczucie bycia sobą i u siebie .


Raczkowskie zbiory można obejrzeć podczas letnich miesięcy, kiedy dom jest udostępniony do zwiedzania. Wykorzystywane są one także do zajęć edukacji regionalnej . Wśród dawnych narzędzi i sprzętów codziennego użytku młody człowiek wprowadzony jest w odległy i nieznany świat przodków. Tu zajęcia nie rozpoczynają się, ani nie kończą dzwonkiem. Uczniowie nie muszą siedzieć w ławkach szkolnych. Każdy może czuć się swobodnie, bo nie obowiązuje także zasada zwiedzania z przewodnikiem i w niewygodnych kapciach. Młodzi mogą słuchać, oglądać, ale także doświadczać, np. za pomocą tary do prania, wałkownicy do wałkowania bielizny czy żelazka na węgiel.

 Autorami strony są Norbert Sawków i Patryk Branicki   -->